DoMowy w bibliotece szkolnej

W dniach 30.09.2019 i 1.10.2019 w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty słowotwórcze w ramach programu DoMowy - rodzinne historie o słowach. Na warsztaty przyszli uczniowie z kl. 3e i 5b integracyjnej. Zajęcia składały się z dwóch części. Wcześniej zostali poinformowani o tym, że na warsztaty powinni przynieść słowa zgodnie z hasłem spotkania "Przynieście wasze słowa na warsztaty w bibliotece". Rozpoczęłyśmy od zabawy integrującej uczniów typu Wąż imion. Pierwsza część zajęć polegała na zabawie - grach słownych oraz czytaniu tekstów literackich, które były okazją do odkrywania znaczenia słów, pobudzały wyobraźnię i zachęcały do tworzenia słownika domowego.
Później uczniowie z rozsypanki literowej Słownik DoMowy układali słowa jakie dały się ułożyć z tych liter. Więcej słów udało się ułożyć klasie 3e (40 wyrazów) niż klasie 5b (19). Następnie uczniowie losowali karteczki z hasłami na których znajdowały się dziecięce słowostwory z książki M. Rusinka "Jak przekręcać i przeklinać" np. dinożarły, ciopąg, tramwaria, pomindorek i jagrys. Każdy z uczniów próbował skojarzyć co one znaczą. Później został odczytany określony do wyrazu wierszyk. Kolejna zabawę stanowiły przykłady wyrazów z gwary śląskiej, góralskiej, wielkopolskiej i kieleckiej.
Dzieci próbowały zgadnąć znaczenie słów. Na zakończenie tej części uczniowie obejrzeli krótką bajkę  o Czerwonym Kapturku nagraną w gwarze śląskiej.
Na zakończenie zajęć każdy uczeń prezentował swoje przyniesione słowostwory i opowiadał historię ich powstania. Mnóstwo zabawy i ciekawych wspomnień.
Na warsztatach plastycznych uczniowie rysowali swoje słowostwory tworząc karty do słownika.
Ponieważ zajęcia bardzo się podobały będziemy je kontynuować w innych klasach.