MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

Uczniowie z PSP Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Kazimierza Jagiellończyka w Radomiu wspólnie z UNICEF będą świętować 20 listopada 2019 Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka pod hasłem
„DLA KAŻDEGO DZIECKA, DZIECIŃSTWO!”
W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie.
W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy,
których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane.
To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne
w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30 rocznicę uchwalenia Konwencji
o prawach dziecka.

Włączyliśmy się w świętowanie Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zorganizowanego przez UNICEF. Prawa Dziecka są równie ważne jak prawa dorosłych. W naszej szkole funkcję Rzecznika Praw Dziecka pełni pani Ania Żuchnicka, do której można zgłaszać się z każdym problemem!