DZIEŃ NOWYCH TECHNOLOGII W EDUKACJI 2022
29 kwietnia 2022

Nasza szkoła wzięła udział w IV edycji Dnia Nowych Technologii w Edukacji 2022 zorganizowanej z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Działo się dużo! na każdej lekcji od religii po informatykę.

Zajęcia rewalidacyjne nie mogły się odbyć bez Magicznego Dywanu czyli wyjątkowej interaktywnej podłogi, która jest wsparciem do ćwiczeń, gier i zabaw. Wspierają one kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów oraz zdolności do pracy zespołowej.

Chemia wcale nie jest trudna, jeżeli korzysta się na zajęciach z najnowocześniejszego narzędzia dydaktycznego jakim jest Wirtualne Laboratorium Chemiczne – Empiriusz, który pozwala na intuicyjne wprowadzenie młodzieży w świat doświadczeń chemicznych przy użyciu gogli VR i kontrolerów.

Zakodowane zadanie matematyczne? Aby rozszyfrować zadanie i na nie odpowiedzieć trzeba było użyć smartfona i kodów QR.

Lekcje angielskiego i niemieckiego odbywały się z wykorzystaniem interaktywnych quizów w aplikacji Kahoot, a także korzystając z aplikacji LearningsApps i kodów QR.

Czy w dobie świata porozumiewającego się za pomocą portali społecznościowych, informacji tekstowych, zdjęć, memów i filmików doceniamy jeszcze piękną dykcję i łatwość wyrażania swoich myśli słowem mówionym? Okazuje się, że tak. W naszej szkole czuwają nad tym panie logopedki.

Najciekawsze tego dnia były jednak lekcje informatyki:
- tworzenie książeczek multimedialnych w programie StoryJumper,
- układanie własnych komiksów w edytorze on-line na temat Dnia Technologii,
- tworzenie własnych map myśli,
- tworzenie plakatów w Canvie,
- rozwiązywanie krzyżówek informatycznych,
- nauka programowania z wykorzystaniem Scottie Go!
- nauka programowania w Scratchu, Pythonie
- a roboty dopełniły całości.
- żeby zostać filmowcem, montażystą lub scenografem uczniowie korzystali z programu Storyboard, który pozwala na rozwijanie kreatywności.

Klasy młodsze na zajęciach komputerowych uczyły się programować własne gry w Scratchu, ćwiczyć kodowanie w MS Excel, projektować w Paint 3D. Lekcje w klasach młodszych odbywały się z wykorzystywaniem tablicy multimedialnej, Wordwalla, Genially które służą do tworzenia quizów, anagramów, testów i prezentacji i labiryntów.

Na technice uczniowie projektowali wykorzystując aplikacje Quizizz i Flippity, które umożliwiają wykonywanie ćwiczeń i zagadek.

Uczniowie z klas 4-8 wzięli udział w Quizie wiedzy historycznej „Wokół Konstytucji 3 Maja”. Konkurs miał formę online a uczniowie korzystając z aplikacji Kahoot na swoich smartfonach odpowiadali na pytania widoczne na tablicy interaktywnej.

Jak napisać zaproszenie? Jeżeli potrafisz odczytać Kod QR z zakodowaną informacją to zdobędziesz wiedzę. Sprawdzili to uczniowie na lekcji języka polskiego.

Świetliczaki także korzystały z nowoczesnych technologii. Dzięki aplikacji Wordwall rozwiązywały zagadki i quizy. Brały udział w teleturnieju.

Widoczne było ogromne zaangażowanie i radość u uczniów z możliwości wykorzystywania nowoczesnych technologii. Już nie możemy się doczekać kiedy będziemy korzystać z urządzeń, które zakupiliśmy w ramach programu Laboratorium Przyszłości.