NARODOWE CZYTANIE 2022

„Miej serce i patrzaj w serce”

Biblioteka szkolna już po raz drugi włączyła się w akcję Narodowego Czytania, nad którą patronat sprawuje Para Prezydencka.
Początki Narodowego Czytania sięgają roku 2012, kiedy ówczesny prezydent Bronisław Komorowski zainicjował to wydarzenie lekturą „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W kolejnych edycjach czytano teksty kultury A. Fredry, H. Sienkiewicza, St. Wyspiańskiego, B. Prusa, G, Zapolskiej. W roku 2022, ogłoszonym Rokiem Romantyzmu Polskiego, mija dokładnie 200 lat od wydania „Ballad i romansów „Adama Mickiewicza, zbioru wierszy wyznaczającego początek tejże epoki w dziejach polskiej literatury. Dlatego też, lekturą tegorocznej edycji zostały „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. 15 września 2022 Narodowe Czytanie w naszej szkole zainicjowała Dyrekcja Szkoły czyli: p. Dorota Sułecka, p. Małgorzata Grabarczyk i p. Agnieszka Molenda, które przeczytały – klasom starszym ballady: Rękawiczka, Świtezianka i Romantyczność. Rusałki z klasy 8b przeczytały balladę Pani Twardowska klasom młodszym. Spotkanie upłynęło w atmosferze baśni i tajemnic, pod znakiem miłości i zdrady w fantastycznej otoczce ludowych wierzeń. Każdy kto przyniósł swój egzemplarz książki „Ballady i romanse” otrzymał pamiątkową pieczęć potwierdzającą udział w Narodowym Czytaniu 2022.