PODSUMOWANIE PROJEKTU

Projekt ten powstał w odpowiedzi na potrzeby naszych uczniów, którzy poświęcają wiele czasu na naukę, która szybko ulega zapomnieniu, są często bierni i mało zmotywowani, nie widząc sensu w tym, co robią w szkole, oraz nauczycieli, którzy z jednej strony czują, że obecny system nie jest adekwatny do dzisiejszego świata, a z drugiej czują się przytłoczeni rosnącą ilością obowiązków. Naszym nadrzędnym celem było wprowadzenie do przestrzeni szkolnej tematu umiejętności skutecznego i efektywnego uczenia się przez całe życie, budowanie kultury uczenia się, w miejsce kultury nauczania oraz rozwijanie autonomii, kreatywności i przedsiębiorczości wśród naszych uczniów. Krok po kroku budując zespół projektowy, który ostatecznie liczył 35 nauczycieli różnych specjalności, daje nam poczucie zmian, które uruchomiliśmy dzięki działaniom w tym projekcie. Nasi uczniowie i nauczyciele zdobyli wiele cennych informacji na temat metod uczenia się podczas warsztatów przygotowujących ich do mobilności, a następnie podzielili się swoją wiedzą ze społecznością międzynarodową, która ma podobne potrzeby w swoich szkołach. Udało nam się otworzyć międzynarodowy dialog poszukujący nowych dróg w edukacji. 24 uczniów w wieku od 13 do 15 lat wzięło udział w ponadnarodowych mobilnościach do Włoch lub Hiszpanii, które były okazją do nawiązania nowych znajomości lub nawet przyjaźni, co jako nauczyciele wiemy, jest najlepszą motywacją do dalszej nauki języków obcych. Odkrywanie kawałków świata razem ze swoimi rówieśnikami, chęć poznawania nowych kultur i otwartość na nie, poznawanie nowych systemów edukacji i zwyczajów panujących w innych szkołach europejskich, rozwijanie kompetencji kluczowych, które są niezbędne w tak szybko zmieniającym się świecie to wartości, które trudno uzyskać w inny sposób, niż realizacja takich projektów. Uroczyste zakończenie realizacji tego projektu przyjęło formę Szkolnej Kampanii Informacyjnej. Był to dzień z bardzo bogatym i różnorodnym programem, w organizację którego włączyli się uczniowie biorący udział w mobilnościach, którzy opowiadali swoim rówieśnikom o skutecznych strategiach uczenia się, poznanym dzięki naszemu projektowi. Mamy pewność, że wiedza i umiejętności zdobyte przez te miesiące, postawa otwartości wobec tak ważnego tematu oraz bardzo udana współpraca międzynarodowa zaowocują kolejnymi wspólnymi działaniami. Temat projektu wraz z różnorodnością i intensywnością działań międzynarodowych, sprawiły, że jesteśmy placówką rozpoznawalną w naszym mieście, stawianą jako przykład szkoły rozwijającej się w dobrym kierunku. Nasi uczniowie przekonali się również, że język nie jest dla nich barierą w uczeniu się w innych państwach, czego doświadczyli podczas zajęć lekcyjnych o różnorodnej tematyce prowadzonych w języku angielskim we Włoszech lub Hiszpanii. Rezultatem końcowym projektu jest prezentacja multimedialna, która na stałe wejdzie do Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego, i z której będą korzystali nauczyciele podczas godzin wychowawczych oraz przyszłych warsztatów skutecznego uczenia się.

SZKOLNA KAMPANIA

UCZNIOWIE - UCZNIOM

STRATEGIE! - SUPERMOCE W NAUCE

Uroczyste zakończenie projektu PO WER

Konkurs PO WERowa FOTOBUDKA rozstrzygnięty. Gratulujemy zwycięzcom!!!