NAJBARDZIEJ NIEZWYKŁY CYRK,

KTÓRY ODWIEDZIŁ WASZĄ MIEJSCOWOŚĆ

W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Nasza Mała Biblioteka” uczniowie zapoznają się z wyjątkowymi i godnymi polecenia książkami dla dzieci, które wybrane zostały ze względu na ich walory literackie, poznawcze i plastyczne. Pierwsza książką, której wysłuchali uczniowie z klasy 2a i 2d był „Cyrk Antoniego” Petera Svetiny autora ze Słowenii.

Historia „Cyrku Antoniego” zdarzyła się w Lublanie w 1921 roku, kiedy to w mieście po raz pierwszy zorganizowano Wielkie Targi. Antoni Boni, były marynarz, a obecnie właściciel cyrku, wynajmuje pawilon F, by występować tam ze swoją trupą. Niestety w związku z serią niefortunnych zdarzeń, pchły, których występ miał być gwoździem programu, odchodzą, a Antoni i jego przyjaciel Lew Leopold muszą znaleźć inne atrakcje, by przyciągnąć widzów. Lew Leopold wybiera się więc do biblioteki, by tam szukać natchnienia. I oto, co widzi:
„Na środku sali siedzą na podłodze trzy szczurzyce i czytają książki. Właściwie po prostu je pożerają. Jedna kartka i jeszcze jedna kartka, i jeszcze jedna, i jeszcze jedna... i książka jest pożarta”.
Lew Leopold, zaskoczony, przygląda się tej scenie i nagle przychodzi mu do głowy pewien pomysł. Jaki? Nie możemy Wam tego zdradzić. Odpowiedź ukryta jest w książce. Powiemy tylko tyle, że epizod z przebiegłymi szczurami ma odniesienie do rzeczywistych wydarzeń. Kilka lat temu, gdy Peter Svetina był dyrektorem Biblioteki Pioniera w Lublanie, szczury naprawdę wtargnęły do biblioteki i trzeba było ją zamknąć na parę tygodni!
Peter Svetina opowiedział pełną humoru historię obfitującą w wiele zadziwiających zwrotów akcji, a Damian Stepančič wyczarował piękny obraz przedwojennej Lublany.

Po wysłuchaniu książki uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pod tytułem ”NAJBARDZIEJ NIEZWYKŁY CYRK, KTÓRY ODWIEDZIŁ WASZĄ MIEJSCOWOŚĆ”. Prezentujemy prace uczniów, które zostały wysłane na konkurs do Wydawnictwa EZOP.

Mateusz Farynas  2d

Szymon Różański   2d