DZIEŃ PATRONA

Na początku marca swoje imieniny obchodzi Kazimierz, a my w naszej szkole świętujemy Dzień Patrona. Tak było i w tym roku. 2 marca nasza szkoła "odbyła podróż " w czasy średniowiecza i renesansu, a więc do lat współczesnych świętemu Kazimierzowi Jagiellończykowi.

Oj działo się, działo! W różnych miejscach szkoły usytuowały się ważne dla tamtych czasów wydarzenia, postacie, a nawet obiekty historyczne. Były więc odkrycia geograficzne z Krzysztofem Kolumbem i Vasco da Gama, były łodzie, plaża i morze, a krzyczące dzikusy z dopiero co odkrytej Ameryki wprowadziły niemało chaosu. W innym  miejscu można było porozmawiać z Gutenbergiem i zobaczyć jego wynalazek druku, a nawet spróbować poskładać z ruchomych czcionek wyrazy i odbić je na papierze. W mini galerii podziwiać można było prace Leonarda da Vinci, a wśród nich między innymi niezwykle nowatorskie - jak na owe czasy - projekty wynalazków. Niemal równocześnie odbywał się turniej rycerski o miano najbardziej szlachetnej drużyny. Kandydaci do tego tytułu zmagali się w kilku niełatwych konkurencjach, które sprawdzały ich sprawnośc, wiedzę, a nawet intelekt. Oglądali także fragmenty bitwy pod Grunwaldej - największej w owych czasach potyczki zbrojnej.

Po raz czwarty odbył się także turniej wiedzy o patronie. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV. Rozegrano siedem konkurencji, m.in. quiz dotyczący życia Kazimierza, rozsypanka wyrazowa, worek niespodzianek, konkurencje sportowe, projekt piętnastowiecznego stroju. Wszyscy biorący udział w turnieju zostali pasowani na rycerzy.

To był niezwykły dzień. Na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestrników.

4. W FILMIE
zobacz filmy, które nakręciliśmy
PRZETARGI
informacje o przetargach ogłaszanych przez szkołę