Program edukacyjny

„TRZYMAJ FORMĘ”

Program „TRZYMAJ FORMĘ” po raz pierwszy realizowany był w PSP nr 4.

Jego głównym organizatorem ogólnopolskim jest Główny Inspektor Sanitarny, Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności” oraz Wojewódzkie i Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.

Cele programu na rok szkolny 2007/2008
I. CEL GŁÓWNY
   Zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywności i aktywności fizycznej na zdrowie
II. CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Pogłębienie wiedzy w zakresie znaczenia zbilansowanej diety i aktywności fizycznej dla organizmu człowieka.
- Kształtowanie zmiany postaw i zachowań związanych z prawidłowym żywieniem, odpowiednią jakością zdrowotną żywności i aktywnością fizyczną.
- Dostarczenie wiedzy i umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych.

Program realizowany był metodą projektu, który opracowały p. Ewa Chabros, p. Dorota Sułecka, p. Iwona Szewczyk i p. Joanna Narożnik – szkolny koordynator programu.

Do realizacji projektu włączyli się nauczyciele, wychowawcy klas 4 – 6, bibliotekarki i pielęgniarka szkolna. W ramach projektu realizowane były zajęcia lekcyjne na przedmiotach takich jak: język polski, matematyka, przyroda, technika, informatyka, plastyka, wychowanie fizyczne, godziny wychowawcze. W dniu 25 kwietnia 2008 roku odbył się finał programu edukacyjnego „TRZYMAJ FORMĘ” pod hasłem ”ŻYJĘ  ZDROWO I  JEM KOLOROWO”.

W finale udział wzięli nauczyciele oraz wszyscy uczniowie klas 5 i 6.

Zadania jakie zrealizowano w ramach programu „TRZYMAJ FORMĘ”

-          Prezentacja multimedialna na temat zdrowego odżywiania.

-          Redagowanie przepisu na sałatkę lub zdrowe kanapki.

-          Konkurs na wierszyk, fraszkę, rymowankę o zdrowym odżywianiu.

-          Inscenizacja teatralna o witaminkach pt. „Żyję zdrowo i jem kolorowo”.

-          Przeliczanie kalorii produktów zawartych w posiłkach.

-          Poznanie praw konsumenta.

-          Podstawowe grupy produktów spożywczych –  wykonanie plakatu.

-          Poznanie piramidy żywności.

-          Praca z internetem – wyszukiwanie informacji o zdrowym odżywianiu, obliczanie BMI.

-          Wykonanie gazetek ściennych.

-         „Żyję zdrowo i jem kolorowo” – wykonanie plakatu oraz wystawa prac plastycznych.

-          Obejrzenie filmu pt. „Dziwna choroba” zrealizowanego przez szkolny klub filmowy.

-          Obejrzenie filmu o chorobach spowodowanych przez złe odżywianie (anoreksja, bulimia).

-          Przygotowanie i prezentacja  zdrowych, kolorowych, wiosennych kanapek.

-          Pokaz ćwiczeń gimnastycznych pozwalających unikać wad postawy i zachowywać dobrą kondycję na co dzień.

-          Poznanie swojej wagi i wzrostu, (prezentacja siatki centylowej).

Program cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów oraz nauczycieli. Wiadomości i umiejętności zdobyte podczas realizacji projektu będą wykorzystywane w życiu codziennym

4. W FILMIE
zobacz filmy, które nakręciliśmy
PRZETARGI
informacje o przetargach ogłaszanych przez szkołę
KALENDARIUM
zaplanuj sobie tydzień

Marta Olejnik,       Joanna Narożnik.