"KOCHAM CIĘ POLSKO"

Konkurs „Kocham Cię, Polsko” odbył się 20 lutego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Radomiu. Uczniowie musieli wykazać się rozległą wiedzą z historii kraju, przyrody, a także znajomością języka ojczystego.

Rywalizacja była zacięta i bardzo wyrównana. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące polskich noblistów, władców czy kompozytorów oraz sportowców. Bez problemu wymieniali zarówno narciarzy reprezentujących nasz kraj podczas skoków, miasta, w których odbywały się mecze „Euro 2012”, jak i parki narodowe czy rzeki stanowiące zachodnią granicę Polski.

Poradzili sobie świetnie z przeliterowaniem niełatwych przecież słów typu:”chaszcze” lub „trzcina”. Bezbłędnie utworzyli formy dopełniacza liczby mnogiej wyrazów takich jak „ćma”, „ziemia” albo „zając”. Oprócz tego konstruowali autorską krzyżówkę.

Dużych emocji dostarczyła runda „Urodziny”, w której z rąk do rąk krążyła wybuchowa paczka. Trzeba przyznać, że refleks jest mocną stroną uczniów PSP 4.

Niemałą atrakcją były też kalambury, podczas których należało odgadnąć nazwiska znanych Polaków. Tutaj też zawodnicy nie zawiedli. Do walki zagrzewała kolegów publiczność, która bardzo intensywnie wspierała swoich przedstawicieli.

Nie można pominąć konkurencji „Jaka to piosenka?”,kiedy to cała sala w karaoke śpiewała popularne  utwory polskich wykonawców. Należało prawidłowo odgadnąć tytuł i to też nie sprawiło trudności zespołom.

Ciekawostką jest też to, że drużyny zostały utworzone z uczniów klas piątych i szóstych chodzących do oddziału o tej samej literce. I tak np.drużynę „A” reprezentowało dwóch przedstawicieli klasy 6 i dwóch z klasy 5. Sprzyjało to integracji szkoły i wpływało na świetną atmosferę imprezy.

Turniej został zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzony jest 21 lutego. Przygotowali go nauczyciele języka polskiego oraz angielskiego.

Nad całością czuwało jury pod wodzą Pani Dyrektor Aurelii Michałowskiej oraz Wicedyrektor Anny Sadowskiej-Sety, które miało nie lada wyzwanie.

Ostatecznie zwyciężyła drużyna „F”, drugie miejsce zdobyła drużyna „D”, a trzecie „C”. Gratulujemy!

"Kocham Cię Polsko" w PSP 4  - Co Za Dzień