Dzień 24 listopada w PSP Nr 4 był wyjątkowy, ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.
W tym dniu dzieci miały okazję przenieść się w tajemniczy świat magii. Chętnie uczestniczyły we wszystkich wróżbach przygotowanych przez starsze koleżanki - wróżki. Lanie wosku, ustawianie butów, wróżenie z serca, przebijanie baloników z imionami, karteczki z marzeniami czy porównywanie długości obierek z jabłek były dużymi atrakcjami wieczoru, dzięki którym każdy mógł poznać " swoją przyszłość". Wszyscy doskonale wiemy, że to jest tylko zabawa, a wróżby traktujemy z ..."przymrużeniem oka".
Dużym powodzeniem cieszyła się dyskoteka, na której nie brakowało chętnych dzieci. Było miło i wesoło.
Na przybyłych gości czekał słodki poczęstunek. Zorganizowana była kawiarenka z łakociami dla uczniów i rodziców. Każdy mógł wybrać coś dla siebie.
Mamy nadzieję, że za rok również uda nam się zorganizować podobną imprezę, która cieszyć się będzie także dużym zainteresowaniem.
A oto niektóre wróżby:
Buty.
Aby dowiedzieć się, która z grona wróżących wyjdzie pierwsza za mąż, należy buty z lewej nogi ustawić rzędem w kącie pokoju. Ostatni w kolejce przestawiany jest na początek i właścicielka buta, który pierwszy dotknie progu lub wyjdzie za drzwi jako pierwsza wyjdzie za mąż.
Szpilki.
7 lub 13 szpilek włożyć do kubka potrząsnąć i wysypać na stół przykryty obrusem. Odczytać litery utworzone ze szpilek.
A. podróż lub przeprowadzka,
E. pomyślność w miłości i w pracy a jeśli litera jest odwrócona - przejściowe kłopoty,
H. szczęście w miłości, małżeństwo,
K. sukces zawodowy.
L. ostrzega przed złodziejami a jeżeli odwrócona - przed chorobą lub wypadkiem,
M. wyjątkowo korzystna propozycja,
N. okres dobrej passy,
T. pomoc przyjaciół,
W. uwaga na oszustów,
V. ostrzeżenie przed próbą wykorzystania wróżącej,
X. ogólne szczęście.
Filiżanki.
Cztery filiżanki. Pod trzema chowamy: obrączkę, monetę i listek a czwartą zostawiamy pustą. Zamieniamy miejscami filiżanki i wybieramy jedna z nich. Obrączka to miłość, listek - ślub, moneta - bogactwo a pusta to nowy rok bez zmian.

Marta Olejnik,
Joanna Narożnik