Ogólnopolski projekt szkoleniowy

„CYBERNAUCI - KOMPLEKSOWY PROJEKT KSZTAŁTOWANIA BEZPIECZNYCH
ZACHOWAŃ W SIECI”

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła przystąpiła do projektu
o cyberbezpieczeństwie pod nazwą „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”.

To nowy projekt fundacji Nowoczesna Polska, realizowany w partnerstwie z Collegium Civitas, w okresie grudzień 2015-grudzień 2018. Projekt jest prowadzony w ramach programu „Bezpieczna+” Ministerstwa Edukacji Narodowej i finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej.

Honorowy patronat nad projektem objęło Ministerstwo Cyfryzacji, rzecznik Praw Dziecka oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Celem strategicznym projektu jest podniesienie świadomości i kompetencji w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu (w tym zagrożeń płynących z Internetu i metodach postępowania w takich sytuacjach, bezpiecznych metod korzystania z Internetu, przeciwdziałania cyberprzemocy, przeciwdziałania uzależnieniom od gier komputerowych, Internetu i hazardu w sieci, kształtowania prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania w cyfrowym środowisku, regulacji prawnych dotyczących funkcjonowania sieci) wśród dzieci i młodzieży, a także nauczycieli, rodziców i opiekunów.

W ramach projektu, na podstawie badań prowadzonych przez Collegium Civitas, razem z grupą ekspertów z dziedziny edukacji medialnej, cyfrowej i informacyjnej oraz bezpieczeństwa w sieci zostaną przeprowadzone w placówce specjalnie opracowane programy szkoleń.

W szkole przeprowadzone zostaną  warsztaty dla:

- uczniów klas IV-VI - 3 grupy po  min. 20 osób. Czas ok. 4 godziny,

- rodziców i opiekunów - 1 grupa po min. 20 osób. Czas ok. 1 godzina,

nauczycieli - 1 grupa po min. 20 osób. Czas ok. 2 godziny, którzy otrzymają  także zestawy uzupełniających materiałów edukacyjnych
z zakresu bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia.  Termin warsztatów zaplanowano na listopad 2016.

Szkolnym koordynatorem jest p. Marta Olejnik – nauczyciel bibliotekarz.

Marta Olejnik,
Joanna Narożnik