Wycieczka do Komendy Straży Pożanej

„Pali się! Pali się! Pali się! Pali się!

Biegną strażacy, rzucają liny,

Tymi linami ciągną drabiny,

Włażą do góry, pną się na mury,

Tną siekierami, aż lecą wióry!

Czterech strażaków staje przy pompie -

Zaraz się ogień w wodzie ukąpie”.

J. Brzechwa

Tymi słowami można określić pracę naszych dzielnych strażaków.
22.XI .2016 r. uczniowie klas pierwszych  Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Kazimierza Jagiellończyka w Radomiu wraz z opiekunami wybrali  się na wycieczkę w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej ,,Ognik” oraz projektu ,,Bezpieczny dom” do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, która mieści się przy ulicy Traugutta w Radomiu.

Na miejscu powitali nas Panowie Strażacy. Tam krok po kroku zapoznano nas z trudną i wytężoną pracą strażaka. Wyjaśniono jak prawidłowo należy wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer 998 lub 112, jakie dane podać, aby strażacy mogli błyskawicznie i sprawnie przygotować się do akcji ratunkowej. Strażacy zaprezentowali całe wyposażenie wozu strażackiego, każdy mógł przymierzyć hełm strażacki, wejść do kabiny wozu oraz specjalnie dla nas strażacy włączyli próbny alarm syreny. Następnie zwiedziliśmy pomieszczenia, w których odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach oraz salę wypoczynkowo – konferencyjną. Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka, jakim sprzętem posługują się strażacy oraz jak zachować się w czasie pożaru, a także jaki jest numer alarmowy. Na koniec strażacy zrobili sobie z nami pamiątkowe zdjęcia.

Marta Olejnik,
Joanna Narożnik