"Młodzi Ambasadorzy Elektrowni"

W naszej szkole uczą się ambasadorzy. To  piętnastoosobowa grupa uczniów, która od początku września 2017 roku bierze udział w projekcie „Młodzi Ambasadorzy Elektrowni”.

Celem projektu jest stworzenie przestrzeni sprzyjającej budowaniu relacji między instytucją kultury i młodymi odbiorcami. Stawiamy na aktywną twórczą pracę i inwencję młodzieży. Projekt realizowany jest w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” od początku września do końca października 2017 roku. Przestrzeń instytucji kultury to dla uczniów możliwość nowego spojrzenia na siebie i na kulturę. Tu mogą realizować swoje ciekawe pomysły, inspirowane sztuką. Bazą jest kolekcja, kino, wystawy czasowe Elektrowni. Pod opieką pana Michała Grabowskiego odbywają się spotkania dyskusyjne i warsztaty twórcze. Uczestnicy projektu wspólnie malują, rzeźbią, wykonują asamblaże i linoryty. Inspiruje ich twórczość Kazimierza Malewicza, Władysława Strzemińskiego, Marcela Duchamp’a i wielu innych.

Brzmi ciekawie? Uczestnicy projektu przygotowują wystawę swoich prac, którą pokażą pod koniec października 2017 w „Elektrowni” i w swojej szkole.

Projekt ma pokazać, że sztuka to jedno z narzędzi poznawania świata, kształtowania siebie i relacji z innymi. Kultura i sztuka są świetnym punktem wyjścia do wspólnej aktywności, twórczości i rozwoju osobowości. Uczniowie mają szansę odnaleźć dla siebie miejsce w takich instytucjach jak „Elektrownia”.

Projekt realizowany w konkursie Mazowieckiego Instytutu Kultury "Kulturalni Edukatorzy - Mazowiecka Siec Edukacji i Kultury" przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” i Publiczną Szkołę Podstawową Nr 4 im. św. Kazimierza Jagiellończyka w Radomiu.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018 oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Marta Olejnik,
Joanna Narożnik