SZKOLNY DZIEŃ
BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO

23 maja 2018 w naszej szkole zorganizowaliśmy
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego
w ramach projektu CYFROWEBEZPIECZNI.PL .
Tego dnia naszą szkołę odwiedził Edukator Bezpieczeństwa Cyfrowego pani Małgorzata Krejmer. Było to wydarzenie edukacyjno-informatyczne w formie warsztatów poświęcone problematyce bezpieczeństwa cyfrowego, które przyczyni się do zwiększania świadomości uczniów, rodziców i nauczycieli na temat cyberzagrożeń. W trakcie tego wydarzenia odbyło się spotkanie edukatora z dyrekcją szkoły, podczas którego p. M. Krejmer przedstawiła
ofertę i założenia projektu.
Następnie edukator spotkał się z uczniami i nauczycielami podczas tzw. Apelu poświęconego podstawowym problemom dotyczącym cyberbezpieczeństwa uczniów (w tym informacji gdzie mogą otrzymać pomoc w sytuacjach kryzysowych). W apelu uczestniczyły klasy 3a;3e;3f;5c;5d;6b;6d;6e;7a;7c;7d;7e. Odbyły się też trzy zajęcia w formie warsztatów
z uczniami wybranych klas podczas lekcji (3b; 6c;6f). W trakcie warsztatów została podjęta próba odwzorowania realnej sytuacji, z którą spotkały się lub mogą się spotkać dzieci np.: w sytuacji sprawca-ofiara (kradzież tożsamości, podglądanie kamerą) lub sytuacji często występującej (logowanie do sieci) za pomocą hasła, szyfrowanie korespondencji. Każdy z warsztatów obejmował: film dostosowany do wieku uczniów, quizy sprawdzające wiedzę uczniów, prezentację merytoryczną i grę zespołową. Ostatnim punktem Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego było spotkanie edukatora z nauczycielami podczas popołudniowego posiedzenia Rady Pedagogicznej z wykorzystaniem filmu i przekazaniem broszur dla uczestników spotkania. W dniach 14 – 16 maja odbyły się zebrania z rodzicami na których wychowawcy zaprezentowali prezentację dotycząca „Bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie”. Pani Marta Olejnik nauczyciel-bibliotekarz uczestniczyła w dniach 10-11 maja w szkoleniu i otrzymała Certyfikat Szkolnego Mentora Cyberbezpieczeństwa.

Marta Olejnik,
Joanna Narożnik